To ΘΕΑΤΡΟ στο 11ο Λύκειο Περιστερίου

Το 11ο Λύκειο ξεχωρίζει τα τελευταία χρόνια, με τις ετήσιες παραστάσεις των θεατρικών του ομάδων διαμορφώνοντας και ισχυροποιώντας μια θεατρική παράδοση στο Περιστέρι .

Εδώ και αρκετά χρόνια υπάρχει μια διαρκής προσπάθεια του Σχολείου στον τομέα του μαθητικού θεάτρου, και από το 1999 και μετά, που το σχολείο συμμετέχει ανελλιπώς στους ετήσιους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες εισπράττει επαίνους και τιμητικές διακρίσεις, όπως:
το 2001 με τον "Πλούτο" του Αριστοφάνη, (Ειδική διάκριση).
   Δ/ντρια: Χρυσάνθη Ρακιντζομιχελάκη, Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Πιακουλάκη, Νίκη Αγγέλου.
το 2002 με το "Ο μπαμπάς ο Πόλεμος" του Ι. Καμπανέλλη,
το 2003 με το "Έργον ολίγον μουσικόν…αλλά πολύ αστείον" σε κείμενα Γ. Σουρή(Έπαινος)
   Δ/ντρια: Χρυσάνθη Ρακιντζομιχελάκη, Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Πιακουλάκη, Γιούλα Βουρνά, Φιλιώ Θανασιά.
το 2004 με δυο μονόπρακτα του Α.Τσέχωφ, την "Επέτειος" και την "Αρκούδα".
   Η μετακόμιση του σχολείου στο νέο διδακτήριο το 2004 και η απόκτηση μεγάλης αίθουσας δρα ευεργετικά.

Το 2005 με τις "Εκκλησιάζουσες" του Αριστοφάνη το σχολείο παίρνει το Β' βραβείο στο αρχαίο δραμα στους 11ους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες.
   Δ/ντής: Γιάννης Τόγιας,, Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Πιακουλάκη, Φωτεινή Νάστα

Tο 2006 με "Το καινούργιο σπίτι" του Κ.Γκολντόνι το σχολείο έλαβε το Β' βραβείο στο σύγχρονο θέατρο στους 12ους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες .
   Δ/ντής: Γιάννης Τόγιας,, Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Πιακουλάκη, Φωτεινή Νάστα

Tο 2007 στους 13ους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες ήρθε η κορύφωση της αναγνώρισης του σχολείου με το Α' βραβείο στο σύγχρονο θέατρο για τις περιοχές Α' και Γ' Αθήνας με το έργο "Ματωμένος Γάμος " του Federico Garcia Lorca από μια αξιέπαινη θεατρική ομάδα που έδωσε τελικά 8 παραστάσεις, 5 στην αίθουσα του σχολείου, μια στο ΚΥΒΕ Περιστερίου (19/3/07) σε ειδική εκδήλωση για την απονομή του βραβείου, μια στο θέατρο των Αθηνών "Ακάδημος" (24/4/07) στα πλαίσια της καλλιτεχνικής εβδομάδας των βραβευμένων σχολείων με Α' βραβείο και μια στον "Φοίνικα"(19/6/07).
Δ/ντής: Γιάννης Τόγιας,, Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Πιακουλάκη.

Tο 2008 στους 14ους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες το σχολείο παραμένει στην κορυφή με το Α' βραβείο στο αρχαίο θέατρο για τις περιοχές Γ' Αθήνας και Aνατολικής Αττικής με το έργο "Λυσιστράτη " του Αριστοφάνη από μια αξιέπαινη θεατρική ομάδα που έδωσε 7 παραστάσεις. Στα πλαίσια της καλλιτεχνικής εβδομάδας των βραβευμένων σχολείων με Α' βραβείο έδωσε παράσταση στη Θεσσαλονίκη.
   Δ/ντής: Νίκος, Κωνσταντινίδης, Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Πιακουλάκη.

Tο 2009 στους 15ους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες το σχολείο παραμένει στην κορυφή με το Α' βραβείο στο σύγχρονο θέατρο με το έργο "H αυλή των θαυμάτων" του Ιάκωβου Καμπανέλλη από μια αξιέπαινη θεατρική ομάδα. Στα πλαίσια της καλλιτεχνικής εβδομάδας των βραβευμένων σχολείων με Α' βραβείο έδωσε παράσταση στην Αθήνα στο θέατρο Γκλόρια".
   Δ/ντής: Νίκος, Κωνσταντινίδης, Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαρία Πιακουλάκη, Γιάννης Τόγιας.

ΒΡΑΒΕΙΑ
Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ (Α' βραβείο)
Σχολικό θέατρο του 2009
ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ (Α' βραβείο)