Ψηφιακός Γραμματισμός για Εκπαιδευτικούς και Γονείς – Κηδεμόνες του 11ου ΓΕΛ Περιστερίου

To σχολείο μας αποτελεί ένα από τα 30 σταθερά σημεία δράσεων ψηφιακής εκπαίδευσης στο πλαίσιο της Πράξης «Δράσεις ψηφιακής εκπαίδευσης και ψηφιακού εγγραμματισμού στην Περιφέρεια Αττικής» σε συνεργασία με την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνίων και Ταχυδρομείων ΕΕΠ και το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΕΚΑΔ.

Σκοπός της δράσης είναι η εκπαίδευση εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων για την ανάπτυξη ικανοτήτων (αναζήτησης, διαχείρισης, οργάνωσης, αξιολόγησης κ.ά.) ψηφιακού περιεχομένου ώστε να κατανοούν το πλήθος των πληροφοριών διαμορφώνοντας μια νέα προοπτική στην αντιμετώπιση του ψηφιακού αναλφαβητισμού.

Οι υπηρεσίες εκπαίδευσης θα παρέχονται στους πολίτες από εξειδικευμένα στελέχη και πιστοποιημένους εκπαιδευτές.

Ωφελούμενοι της δράσης είναι πολίτες που επιθυμούν  να αναπτύξουν ψηφιακές δεξιότητες και κριτικές ικανότητες στο διαδίκτυο καθώς και εκπαιδευτικοί που θα στελεχώσουν τις εστίες ψηφιακής παιδείας στα σχολεία.  Η ψηφιακή παιδεία αφορά στην απόκτηση ψηφιακών γνώσεων και ικανοτήτων αναφορικά με την επίγνωση και την αντιμετώπιση των κινδύνων του Διαδικτύου που πλήττουν την ψυχική υγεία ενηλίκων και παιδιών (εθισμός στο Διαδίκτυο, διαδικτυακός εκφοβισμός, σεξουαλική παρενόχληση-sexting, διαδικτυακή αποπλάνηση κ.ά.).

Σας προσκαλούμε να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας για συμμετοχή στο διαδικτυακό σεμινάριο που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 23/9/2021 για τη Δευτεροβάθμια, στη φόρμα εγγραφής https://forms.gle/mXygaGMTaTSYXrtDA  Η ώρα θα ανακοινωθεί .

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δραστηριότες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.