Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

athl_2023_2Στο πλαίσιο του εορτασμού της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 , με κοινό σύνθημα ¨Η κίνηση δίνει ζωή¨ και έχοντας ως βασικό στόχο την ανάπτυξη  μεταξύ των μαθητών  της συνεργασίας και της επικοινωνίας ,την αποδοχή της διαφορετικότητας, την άρση των προκαταλήψεων και  των στερεοτύπων , την συνεκπαίδευση και τη συμπεριληπτική αγωγή ,  το 11ο Λύκειο Περιστερίου σε συνεργασία με το ΕΝΕΕΓΥΛ Περιστερίου και συντονιστές τους εκπαιδευτικούς  Φυσικής Αγωγής του 11ου Λυκείου, Τασούλα Ευαγγελία και  του ΕΝΕΕΓΥΛ Παπαθωμόπουλο Κωνσταντίνο ,οργάνωσαν και υλοποίησαν την Παρασκευή 29/9/2023 ποικιλία αθλητικών δραστηριοτήτων με σκοπό την ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία των ανθρώπων.

ptrΟι μαθητές των δυο σχολείων χωρισμένοι σε μεικτές ομάδες, παίζοντας όλοι με όλους ,
ανεξάρτητα από τις  ατομικές επιδόσεις και ικανότητες ,χωρίς διακρίσεις και ανταγωνισμό συμμετείχαν στα αθλήματα της Ποδοσφαίρισης , Καλαθοσφαίρισης, Ποδοσφαίρου, Παραδοσιακών και Μοντέρνων Χορών, με νικητές τη χαρά για την συμμετοχή και την αγάπη για την Φυσική Αγωγή  ,τον Αθλητισμό και τις Φυσικές δραστηριότητες. Επίσης ομάδα μαθητών του σχολείου μας είχαν τη χαρά να γνωρίσουν από τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ και να παίξουν μαζί τους  το άθλημα των SpecialOlympics,για άτομα με εγκεφαλική παράλυση και κινητικές αναπηρίες  το  Βocce.

rhdrΉταν μια μεγάλη γιορτή του αθλητισμού για τους μαθητές των δυο σχολείων και η αρχή για μελλοντικές κοινές δράσεις και συνεργασίες. Ευχαριστούμε θερμά  τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς ,το ΕΕΠ και ΕΒΠ των σχολείων που με την ενεργή συμμετοχή τους βοήθησαν στην πραγματοποίηση και την ομαλή διεξαγωγή της συγκεκριμένης δράσης.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις, Δραστηριότες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.