Διδακτική Επίσκεψη

korai_4aΤην Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη με το τμήμα Γ ανθρωπιστικών σπουδών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες  γνώρισαν την Αθηναϊκή Τριλογία, σύμβολο της ελευθερίας, της ελληνικής αρμονίας και της επιθυμίας του ανεξάρτητου ελληνικού κράτους να ενταχθεί στην ευρωπαϊκή Δύση. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν οργανωμένα στο «Χώρο Ιστορικής Μνήμης 1941-1944, Κοραή 4», που λειτουργούσε την περίοδο της Κατοχής ως φυλακή αντιστασιακών και τόπος βασανιστηρίων τους από την Kommandantur.

korai_1aΠερπάτησαν στα βήματα των κρατουμένων και μέσα από τα ακιδογραφήματα ερμήνευσαν και οικειοποιήθηκαν μηνύματα κατά του ολοκληρωτισμού και του ναζισμού. Μέσα από αυτή τη βιωματική προσέγγιση της ιστορίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες προβληματίστηκαν για τις σύγχρονες μορφές και εκδηλώσεις ελευθερίας και ανελευθερίας.

korai_2aΘα ακολουθήσουν και άλλες διδακτικές επισκέψεις με στόχο πάντα τη βιωματική μουσειακή εμπειρία και τη σύνδεση του παρελθόντος με το ατομικό και συλλογικό παρόν.

Κατηγορίες: Δράσεις, Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.