Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανακύκλωσης The Green City

green_03Την Πέμπτη στις 18/1/2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρωτοποριακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανακύκλωσης The Green City, που υλοποιούν η Περιφέρεια Αττικής, ο ΕΔΣΝΑ, και οι δήμοι της Αττικής, με στόχο την προώθηση και επιβράβευση της ανακύκλωσης.

green_04

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία μέσα από διαδραστικές ερωτήσεις και απαντήσεις να ενημερωθούν για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητα της. Επίσης, ενημερώθηκαν για το Πρόγραμμα Επιβράβευσης της Περιφέρειας Αττικής, για τα οφέλη και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα).

green_07Στο τέλος της δράσης, το ειδικό κλιμάκιο του GREEN CITY πρόσφερε στους μαθητές έντυπο υλικό με παιχνίδι ανακύκλωσης, καθώς και βεβαιώσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Κατηγορίες: Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.