Επίσκεψη στο Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Φυσικών Επιστημών Δημόκριτος

dimo_02Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ινστιτούτο Νανοεπιστήμης και Νανοτεχνολογίας στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Φυσικών Επιστημών Δημόκριτος, που βρίσκεται στην Αγία Παρασκευή.

Η επίσκεψη αφορούσε τα τμήματα Γ τάξης Θετικού Προσανατολισμού και Υγείας. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με το επιστημονικό και ερευνητικό πεδίο των Προηγμένων Υλικών, ενώ ενημερώθηκαν για τη σημασία τους στην πρόοδο της τεχνολογίας και τη δημιουργία ενός βιώσιμου μέλλοντος.

dimo_19Παρουσιάστηκαν οι τρέχουσες εξελίξεις στον εν λόγω τομέα και αναδείχτηκε η σημαντική δουλειά των ερευνητών στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Η επίσκεψη συμπεριλάμβανε ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του Ινστιτούτου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιαννακόπουλο Κωνσταντίνο, Ερευνητή στο ΙΝΝ, ο οποίος ανέλαβε την ξενάγηση των μαθητών μας, απάντησε σε κάθε ερώτηση που τέθηκε παρέχοντας ενδιαφέρουσες πληροφορίες και μετέδωσε όχι μόνο γνώσεις αλλά και έμπνευση στους μαθητές μας.

dimo_20  dimo_08

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.