Διαδικτυακή συνάντηση με το Τμήμα Στατιστικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Την Τετάρτη 6/3/2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε διαδικτυακή συνάντηση με το Τμήμα Στατιστικής, της Σχολής Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η συνάντηση έλαβε χώρα στο εργαστήριο της Πληροφορικής και την παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄Λυκείου, στα πλαίσια της προσπάθειάς μας να παρέχουμε ενημέρωση και πληροφορίες στους μαθητές μας για τις επικείμενες σπουδές τους, το επαγγελματικό τους μέλλον, τις δυνατότητες που τους διανοίγονται στην αγορά εργασίας.

Κατά την παρουσίαση έγινε αναφορά:

• στο περιεχόμενο των προπτυχιακών μαθημάτων
  • στο πολύ μεγάλο ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων στο χώρο εργασίας
  • στην συμβολή της επιστήμης της Στατιστικής, στην αξιοποίηση του τεράστιου όγκου των  δεδομένων που δημιουργούνται καθημερινά στο διαδίκτυο
  • στις παροχές του τμήματος για τους φοιτητές

Η ενημέρωση έγινε από τους καθηγητές του τμήματος και ελπίζουμε ότι οι μαθητές μας έλυσαν απορίες τους και ωφελήθηκαν από την επαφή τους με ειδικούς από τον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.