Science Day

science_01Την Παρασκευή 5/4/2024 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του 11ου ΓΕΛ Περιστερίου και του 14ου Γυμνασίου Περιστερίου Ημέρα Επιστημών, με προσκεκλημένους όμορα Δημοτικά και Γυμνάσια, καθώς και το ΕΝΕΕΓΥΛ Περιστερίου.

science_17Το αμφιθέατρο διαρρυθμίστηκε κατάλληλα, ώστε να τοποθετηθούν πάγκοι με Πειράματα  Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Οι μαθητές των 2 σχολείων παρουσίασαν πολλά και διαφορετικά πειράματα στους προσκεκλημένους μαθητές και ενηλίκους.

Ενδεικτικά πειράματα που παρουσιάστηκαν:

• science_20το αόρατο ποτήρι,
  • τα λουλούδια που ανθίζουν,
  • έκρηξη ηφαιστείου,
  • το μη Νευτώνιο υγρό που χορεύει,
  • σχήματα Lissajous με αλάτι και παλμογράφο,
  • μηχανή κυματισμών με ζελεδάκια,
  • κάνε το νερό κρασί και το κρασί νερό,
  • μετάδοση ήχου μέσω του φωτός,
  • η οδοντόκρεμα του ελέφαντα,
  • science_08εκρηκτικές σαπουνόφουσκες,
  • παρατήρηση στο μικροσκόπιο,
  • DNA μπανάνας,
  • ανατομία μιας συκωταριάς,
  • κατασκευή σαπουνιού, και άλλα πολλά!

science_28Η ημερίδα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και ξεπέρασε τις προσδοκίες μας. Τόσο οι μαθητές μας όσο και οι επισκέπτες πειραματίστηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό, διασκέδασαν, έμαθαν πολλά μέσα από μια βιωματική και ευχάριστη διαδικασία.

Την ημερίδα μας τίμησαν με την παρουσία τους οι κάτωθι:

science_15 Η ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας, κ. Μακρή, ο αντιδήμαρχος παιδείας, κ. Θεοδωράκος, ο πρόεδρος ΠΑΝΕΚΦΕ και υπεύθυνος ΕΚΦΕ Αγ. Αναργύρων κ. Γεωργόπουλος, ο υπεύθυνος ΕΚΦΕ Αιγάλεω κ. Φιλιόγλου, ο Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών κ. Μπαμπασίδης, η συνεργάτης του ΕΚΦΕ Αγ. Αναργύρων κ. Τασούλα, η συνεργάτης του ΕΚΦΕ Αιγάλεω κ. Δημητρίου, η διευθύντρια του Εσπερινού ΕΠΑΛ Περιστερίου κ. Φώτη, η Σύμβουλος 3ης κοινότητας Δήμου Περιστερίου κ. Χάντζιου, οι εκπαιδευτικοί – συνοδοί των προσκεκλημένων σχολείων.

science_03

Τα πειράματα και την όλη διοργάνωση επιμελήθηκαν η υπεύθυνη του εργαστηρίου Φυσικής, εκπαιδευτικός του 11ου ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κ. Βάρφη, η διευθύντρια του 14ου Γ/ΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κ. Μαστοράκη Μαρία και η εκπαιδευτικός του 14ου Γ/ΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κ. Κουμπενά Βαλεντίνα.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές!

science_26

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.