E-TWINNING 2012-13

Το eTwinning (www.etwinning.net) είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Διά Βίου Μάθησης, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται και μαθαίνουν. Το eTwinning αποτελεί μέρος του Comenius, το πρόγραμμα της ΕΕ για τα σχολεία.
 Η δράση παροτρύνει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από τις χώρες της Ευρώπης να γνωριστούν, να ανταλλάξουν απόψεις και να δημιουργήσουν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας. Μέσα από τη δημιουργία ηλεκτρονικής γκαζέτας γίνεται μια προσπάθεια διδασκαλίας της ξένης γλώσσας με τους μαθητές στο κέντρο της διαδικασίας να εμπλέκονται σε πραγματικό περιβάλλον.     Πιο συγκεκριμένα 4 καθηγητές Αγγλικής από 3 διαφορετικές χώρες (Ελλάδα, Ρουμανία, Τουρκία) μετατρέπουν τη διδασκαλία του γραπτού λόγου σε ένα παιχνίδι ρόλων. Οι μαθητές μελετούν έντυπο υλικό, μεταφράζουν άρθρα, παρουσιάζουν περιλήψεις, γνωρίζουν τα είδη του γραπτού λόγου (articles, reports, essays, interviews etc.) και δημιουργούν συνεργατικά τις δικές τους σελίδες αναλαμβάνοντας ρόλους μέσα σε μικτές εθνικά ομάδες.
 Τα οφέλη της συνεργασίας αυτής ήταν ποικίλα: παιδαγωγικά, εκπαιδευτικά, πολιτιστικά, πολιτισμικά.
Το αποτέλεσμα της συνεργατικής αυτής δουλειάς είναι η παρακάτω ηλεκτρονική γκαζέτα
(Υπεύθυνη καθηγητήτρια: Γλυκερία Γκουβάτσου (ΠΕ06)
Κατηγορίες: Δραστηριότες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.