Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

rptnbΜε αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία και με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, την καταπολέμηση των στερεοτύπων και των προκαταλήψεων, την αποδοχή της διαφορετικότητας  και την κοινωνική κινητοποίηση για την ένταξη των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής, πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα 4/12/2023 κοινές δράσεις μεταξύ  του 11ου ΓΕΛ Περιστερίου και του 14ου Γυμνασίου Περιστερίου.

rhdrΣτην αρχή του προγράμματος έγινε παρουσίαση εργασίας από την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κυρία Τασούλα Ευαγγελία με θέμα «Δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία» όπου αναλύθηκαν έννοιες και ορισμοί σχετικά με την αναπηρία, τα δικαιώματα  και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία. Στο τέλος της παρουσίασης έγινε εκτενής αναφορά στα 10 πιο γνωστά παραολυμπιακά αγωνίσματα και στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν στον αύλειο χώρο του σχολείου βιωματικές αθλητικές δράσεις προσομοίωσης των παραολυμπιακών αθλημάτων από τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής κυρία Τασούλα Ευαγγελία και Χρηστίδη Νικόλαο και συγκεκριμένα αγώνες

qrf1)    Goalball

2)    sitting volley

3)    boccia

4)    επιτραπέζιας αντισφαίρισης καθιστών

καθώς και περιήγηση  μαθητών  στο χώρο του σχολείου με αναπηρικό αμαξίδιο με στόχο τον έλεγχο της προσβασιμότητας.

qrfΠαράλληλα στο αμφιθέατρο, ομάδα μαθητών με εμψυχώτρια την διευθύντρια του Γυμνασίου κυρία Μαστοράκη συμμετείχαν σε δράση που περιλάμβανε ζωγραφική με το στόμα και ζωγραφική με κλειστά μάτια μετά από  περιγραφή συγκεκριμένης εικόνας από  συμμαθητή.Στο χώρο της βιβλιοθήκης μαθητές με αγάπη στη ζωγραφική και στο σχέδιο επιδοθήκαν στη δημιουργία κολλάζ με θέμα την αναπηρία, την προσβασιμότητα και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

qrfΜε σύνθημα «ΒΙΩΣΕ, ΝΙΩΣΕ,ΑΛΛΑΞΕ»  μέσα από την ενημέρωση και εκπαίδευση των μαθητών μας, γκρεμίζουμε τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις που θέλουν την αναπηρία συνώνυμο της ανικανότητας και της ανημποριάς. Τα άτομα με αναπηρία, ΘΕΛΟΥΝ,ΜΠΟΡΟΥΝ  και ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ, την ενεργό συμμετοχή τους σε κάθε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής, σε ισότιμο επίπεδο με τα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας. Όλοι εμείς οφείλουμε μέσα από την εκπαίδευση να συνεισφέρουμε στη δημιουργία ενεργών και ευαισθητοποιημένων πολιτών, που με την συμπεριφορά τους και τις πράξεις τους δεν θα εμποδίζουν την ισότιμη συμμετοχή στη ζωή, των συνανθρώπων τους με αναπηρίες.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.