Βουλή των Εφήβων

Το σχολείο μας συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Βουλή των Εφήβων: Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή (ΚΗ΄ Σύνοδος 2023 – 2024).

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η εξοικείωση των εφήβων με τις αρχές και τις αξίες της δημοκρατίας, με τον τρόπο λειτουργίας και τον ρόλο του Κοινοβουλίου, καθώς και η άσκησή τους σε δημοκρατικές πρακτικές και η ενεργοποίησή τους σε ζητήματα που απασχολούν το σχολείο, την κοινότητα, την κοινωνία.

Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να προσφέρει στους μαθητές και στις μαθήτριες, εκτός από γνώση, βήμα για προσωπική έκφραση και δημιουργικότητα, ευκαιρίες για προβληματισμό, διάλογο και συμμετοχή. Οι έφηβοι βουλευτές μας συναποτελούν μια ομάδα μαθητριών – Ομάδα Συμμετοχικής Δράσης – που θα πραγματοποιήσει κατά τη διάρκεια του προγράμματος δραστηριότητες κοινωνικού ενδιαφέροντος στο σχολεία και στην κοινότητα. Οι μαθητές μας έχουν πολλές ιδέες και εργάζονται με ενθουσιασμό προς αυτή την κατεύθυνση!

Κατηγορίες: Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.