Επίσκεψη στην Εθνική Βιβλιοθήκη

niarxos_10Την Πέμπτη 21/12/2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας, που στεγάζεται στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

niarxos_12Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης με τη συνοδεία ειδικού, γνώρισαν την ιστορία της, ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες δανεισμού, καθώς και τις δυνατότητες που παρέχονται στους ερευνητές και τις επαγγελματικές προοπτικές που σχετίζονται με τον χώρο του βιβλίου.

niarxos_16Επίσης,επισκέφθηκαν την τρέχουσα έκθεση, που είναι αφιερωμένη στη Μαρία Κάλλας.

Επιθυμία μας είναι αυτή η επίσκεψη να λειτουργήσει ως εφαλτήριο και ερέθισμα για τους μαθητές μας να εμπλακούν πιο ενεργά στην ανάγνωση βιβλίων, να γνωρίσουν ένα εμβληματικό κτίριο και να ανακαλύψουν νέους τρόπους

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.