Η Συμμετοχή του σχολείου μας στο ERASMUS+

Το σχολείο μας μετά την επιτυχή υλοποίηση του eTwinning προγράμματος και την βράβευσή του με την Εθνική ετικέτα ποιότητας, την  Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας και το 1ο Εθνικό Βραβείο 2013(για ηλικίες 16-19) με τη δημιουργία μιας διακρατικής ηλεκτρονικής γκαζέτας περνά σε επόμενο στάδιο.

Η  αίτηση με κωδικό 2014?1?SK01?KA201?000472_4 και τίτλο

«MEDIA EDUCATION: FROM PASSIVE CONSUMERS TO ACTIVE CREATORS»

στην οποία το 11ο ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ συμμετέχει ως εταίρος

εγκρίθηκε για επιχορήγηση στο πλαίσιο της δράσης ΚΑ2/ Στρατηγικές Συμπράξεις αποκλειστικά μεταξύ σχολείων του Προγράμματος Erasmus+, το οποίο επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εστιάζει στη διερεύνηση των καλύτερων τρόπων εφαρμογής της διδασκαλίας των Media στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης σε αντίστοιχα σχολεία 5 Ευρωπαϊκών χωρών. Στόχος είναι να δημιουργηθούν σχέδια διδασκαλίας και υλικό για μια ενεργή προσέγγιση του θέματος, τα οποία θα δημοσιευτούν σε ιστοσελίδα του προγράμματος για κοινή χρήση από εκπ/κούς άλλων Ευρωπαϊκών χωρών.

Συνεργαζόμενα σχολεία ανά χώρα:

COUNTRY          SCHOOL CORDINATORS
Slovakia Stredna priemyselna skola Svidnik  Darina Kocurov?
Greece 11th Lyceum Peristeriou Glykeria  Gouvatsou
Portugal Agrupamento de Escolas de Casquilhos Paula Neves
Italy IIS L.V. Bertarelli   Lucia  Siliprandi
Spain IES DISTRICTE MAR?TIM Maria del Rosario  Ruiz de Cenzano Maci?n

Η Παιδαγωγική Ομάδα του σχολείου μας:

ΞΑΝΘΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΓΚΟΥΒΑΤΣΟΥ ΓΛΥΚΕΡΙΑ

ΒΑΡΦΗ ΒΑΙΑ

ΤΖΑΦΕΡΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

ΣΑΡΓΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΧΡΗΣΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ

Κατηγορίες: Erasmus+, Ανακοινώσεις, Δραστηριότες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.