Επίσκεψη Μητροπολίτη Περιστερίου

Στις 28 Απριλίου 2015 είχαμε την τιμή να μας επισκεφτεί ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Περιστερίου κ.κ. Χρυσόστομος, συνοδευόμενος από τον πατέρα Βασίλειο, εφημέριο του Ιερού Ναού του Αγ. Παύλου Περιστερίου.

Η συνάντηση της Διευθύντριας με το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη υπήρξε πολύ εποικοδομητική.

Όμως το σπουδαιότερο όφελος αποκόμισαν οι μαθητές οι οποίοι, αφού συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, συζήτησαν στα πλαίσια του δημοκρατικού διαλόγου με το Σεβασμιότατο    τους προβληματισμούς τους για τη σύγχρονη κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα και τις ανθρώπινες σχέσεις. Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης ενθάρρυνε τους μαθητές να εκφραστούν ελεύθερα και να διατυπώσουν τα ερωτήματά τους  για οποιοδήποτε θέμα τους απασχολεί.

Η συζήτηση με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς κράτησε αρκετή ώρα και ήταν πραγματικά μία ενδιαφέρουσα εμπειρία για όλους μας.

Ευχαριστούμε θερμά  το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη που μας έκανε την τιμή να έρθει στο σχολείο και με χαρά θα τον υποδεχτούμε ξανά.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δραστηριότες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.